Na początku trochę teorii.
Montaż bezpośredni - to technika mocowania za pomocą łączników stalowych, czyli gwoździ wtłaczanych bezpośrednio w podłoże betonowe lub stalowe. Wtłaczanie specjalnie zaprojektowanych i wzmocnionych gwoździ lub kołków gwintowanych odbywa się przy użyciu specjalnych urządzeń zwanych osadzakami.
Osadzaki wykorzystują energię wybuch ładunku prochowego lub gazowego, która następnie jest przenoszona na tłok, a ten z kolei wtłacza element mocujący w podłoże.
Ze względu na użyte źródło energii osadzaki dzielimy na:
- prochowe - wykorzystujące energię wybuch ładunku prochowego
- gazowe - wykorzystujące mieszaninę gazów propanu i butanu
Wszystkie oferowane przez naszą firmę osadzaki prochowe, gazowe i elementy złączne produkowane są z zachowaniem ścisłej kontroli jakości.
Podłoża odpowiednie do zamocowania metodą montażu bezpośredniego:
Stal konstrukcyjna - jest bardzo dobrym materiałem podłoża wykorzystywanym do montażu bezpośredniego. O przydatności podłoża stalowego decyduje kilka czynników:
- grubość podłoża (min. grubość podłoża ≥ 4 MM)
- wytrzymałość stali na rozciąganie
- elastyczność elementu stalowego
Ogólnie rzecz biorąc, osadzanie sprawdza się w przypadku stali walcowanej na gorąco. W przypadku stali walcowanej na zimno lub hartowanej podłoże jest zbyt sprężyste aby nastąpiło właściwe połączenie.
Mechanizmy powodujące powstanie zamocowania w stali:
- zamocowanie siłą tarcia - działanie zaciskowe
- połączenie kształtowe
- stopienie - zgrzewanie
- lutowanie
Gdy element mocujący jest wbijany w stal, wówczas w miejscu wbicia następuje elastyczne i plastyczne odkształcenie - przemieszczenie siły. Siły reakcji stali oddziałujące na element mocujący powodują powstanie zamocowania siłą tarcia (zaciskanie). Elementy mocujące, przeznaczone do zamocowania w stali mają radełkowany trzpień. Podczas procesu osadzania, uplastyczniona stal wpływa do rowków na trzpieniu elementu mocującego i w ten sposób powstaje połączenie kształtowe między elementem mocującym i podłożem. Ilość ciepła wytworzona w procesie osadzania jest wystarczająco duża (miejscowo nawet do +900ºC) aby spowodować częściowe zgrzanie elementu mocującego z materiałem podłoża. W strefach, gdzie temperatura jest niższa cynk ulega stapianiu i połączenie elementu mocującego z podłożem następuje poprzez lutowanie.
Beton - jest najpowszechniej stosowanym materiałem w budownictwie, a jednocześnie doskonale nadającym się do wykonywania mocowań metodą montażu bezpośredniego. O jego przydatności decyduje:
- wytrzymałość betonu na ściskanie
- wiek betonu
- typ i rozmiar kruszywa zastosowanego w betonie
- wymiarów elementu betonowego
Mechanizmy powodujące powstanie zamocowania w betonie.
Przy osadzaniu elementu mocującego w betonie, następuje miejscowe zagęszczenie betonu. Duża ilość ciepła powstała przy osadzaniu sprawia, że beton spieka się z materiałem elementu mocującego. Wytrzymałość tego spieczonego połączenia jest większa niż wytrzymałość połączenia siłami tarcia (przez zaciskanie) powstałymi w skutek wystąpienia sił reakcji betonu na element mocujący.
W ofercie naszej firmy znajdą Państwo osadzaki firmy Trutek zarówno gazowe jak i prochowe oraz pełną gamę akcesoriów do osadzaków.
Osadzaki gazowe:
Trutek TGT C38 - jest bezpiecznym osadzakiem gazowym o działaniu pośrednim. Przeznaczony jest do mocowania elementów drewnianych, stalowych, aluminiowych i nylonowych/plastikowych w takich materiałach podłoża jak; beton, cegła pełna i stal.
Zastosowania:
• błyskawiczne mocowania seryjne profili ścianek działowych i sufitów podwieszanych do betonu,
• seryjne zamocowania instalacji elektrycznych i grzewczych,
• seryjne mocowania membran, siatek itp. przy wykorzystaniu podkładek stalowych,
• zamocowania w stali, betonie, cegle pełnej ceramicznej i silikatowej gwoździami o długości do 60mm.
Zalety:
• szybkość pracy - osadzanie bezpośrednio w podłożu bez konieczności wiercenia zarówno w podłożu jak i w materiale mocowanym,
• automatyczne ładowanie gwoździ z magazynka,
• pojemność magazynka - 40 sztuk gwoździ,
• automatyczne pobieranie gazu z pojemnika który wystarcza na ok. 1000 osadzeń,
• niezawodny i trwały magazynek,
• blokada spustu w przypadku ostatniego gwoździa w magazynku wydatnie zwiększa trwałość tłoka,
• najwyższe bezpieczeństwo pracy z osadzakiem, zabezpieczenie przed niepożądanym odpaleniem ładunku gazowego,
• brak regulacji siły osadzenia, osadzak sam dostosowuje siłę w zależności od oporu podłoża,
• osadzak zasilany akumulatorem, który pozwala na ok. 3000 osadzeń przy temp. ok. +20°C.
Trutek TGT C65 – jest bezpiecznym osadzakiem gazowym o działaniu pośrednim. Przeznaczony jest do mocowania elementów drewnianych, stalowych, aluminiowych i nylonowych/plastikowych w takich materiałach podłoża jak; beton, cegła pełna i stal.
Trutek TGTC200 – jest bezpiecznym osadzakiem gazowym o działaniu pośrednim. Przeznaczony jest do mocowania elementów drewnianych, stalowych, aluminiowych i nylonowych/plastikowych w takich materiałach podłoża jak; beton, cegła pełna i stal.
Trutek TGTW90 – jest bezpiecznym osadzakiem gazowym o działaniu pośrednim. Przeznaczony jest do mocowania elementów drewnianych, stalowych, aluminiowych i nylonowych/plastikowych w takich materiałach podłoża jak; beton, cegła pełna i stal.
Osadzaki prochowe:
Trutek LV600M - uniwersalny osadzak automatyczny
Zastosowania:
- mocowanie blach profilowanych na dachach i ścianach do konstrukcji stalowych i betonowych,
- błyskawiczne seryjne mocowania profili ścianek działowych do betonu i stali,
- zamocowania w branży instalacji elektrycznych i isanitarnych,
- mocowanie zabezpieczeń szybów windowych i instalacyjnych,
- uniwersalne seryjne mocowanie w betonie i staligwoździami magazynkowymi do długości 62mm oraz gwoździami pojedynczymi o długości do 72mm (po przezbrojeniu osadzaka na wersję pojedynczą).
Zalety:
- szybkość pracy - osadzanie bezpośrednio w podłożu bez konieczności wiercenia zarówno w podłożu jak i w materiale mocowanym,
- automatyczne przeładowanie ładunku prochowego i gwoździa w wersji z magazynkiem,
- prosta obsługa i konserwacja,
- solidna i odporna na uszkodzenia konstrukcja,
- w wersji z magazynkiem ładunki prochowe i gwoździe są w taśmach po 10 sztuk co pozwala na wykonanie 10 seryjnych zamocowań bez konieczności załadowywania,
- możliwość przezbrojenia osadzaka na wersję pojedynczą – zarówno magazynek jak i stopka pojedyncza znajdują się na wyposażeniu osadzaka,
- najwyższe bezpieczeństwo pracy z osadzakiem, zabezpieczenie przed niepożądanym odpaleniem ładunku prochowego.
Trutek LV 400 – jest półautomatycznym, bezpiecznym i uniwersalnym osadzakiem prochowym o działaniu pośrednim. Przeznaczony jest do mocowania elementów drewnianych, stalowych, nylonowych/ plastikowych w takich materiałach jak; beton, cegła pełna i stal za pomocą gwoździ w metalową podkładką.
Zastosowania:
• mocowania blach profilowanych na dachach i ścianach do konstrukcji stalowych i betonowych,
• uniwersalne mocowania do stali i betonu gwoździami pojedynczymi o długości do 72mm,
• mocowanie barier zabezpieczających szachty windowe i instalacyjne,
• mocowanie miękkich materiałów takich jak drewno lub płyty drewnopochodne do podłoża ze stali i betonu.
Zalety:
• szybkość pracy - osadzanie bezpośrednio w podłożu bez konieczności wiercenia zarówno w podłożu jak i w materiale mocowanym,
• automatyczne przeładowanie ładunku prochowego,
• prosta obsługa i konserwacja,
• solidna i odporna na uszkodzenie konstrukcja,
• bezstopniowa regulacji mocy,
• bezpieczeństwo i niezawodność.
Akcesoria do osadzaków:
Gaz i naboje w magazynkach różnego kalibru -poza osadzakami Trutka, pasują również do osadzaków innych marek, jak: Hilti czy Spit
Gwoździe i kołki gwintowane do osadzaków - poza osadzakami Trutka, pasują również do osadzaków innych marek, jak: Hilti czy Spit
Drugą marką osadzaków, którą posiadamy w swojej ofercie to marka SPIT.
Spit to producent najwyższej jakości osadzaków prochowych oraz gazowych. Marki Plusa i SpitFire to najwyższa jakość tego typu sprzętu na świecie.
Jeżeli interesują Państwa ceny i dostępne akcesoria do urządzeń firmy Spit, prosimy o kontakt z naszym handlowcem pod nr tel. +48 793 297 299 lub z biurem handlowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.