Na początku trochę teorii.

Montaż bezpośredni - to technika mocowania za pomocą łączników stalowych, czyli gwoździ wtłaczanych bezpośrednio w podłoże betonowe lub stalowe. Wtłaczanie specjalnie zaprojektowanych i wzmocnionych gwoździ lub kołków gwintowanych odbywa się przy użyciu specjalnych urządzeń zwanych osadzakami.

Osadzaki wykorzystują energię wybuch ładunku prochowego lub gazowego, która następnie jest przenoszona na tłok, a ten z kolei wtłacza element mocujący w podłoże.

Ze względu na użyte źródło energii osadzaki dzielimy na:

 • prochowe - wykorzystujące energię wybuch ładunku prochowego
 • gazowe - wykorzystujące mieszaninę gazów propanu i butanu

Wszystkie oferowane przez naszą firmę osadzaki prochowe, gazowe i elementy złączne produkowane są z zachowaniem ścisłej kontroli jakości.

 

 

Podłoża odpowiednie do zamocowania metodą montażu bezpośredniego:

Stal konstrukcyjna - jest bardzo dobrym materiałem podłoża wykorzystywanym do montażu bezpośredniego. O przydatności podłoża stalowego decyduje kilka czynników:

 • grubość podłoża (min. grubość podłoża ≥ 4 MM)
 • wytrzymałość stali na rozciąganie
 • elastyczność elementu stalowego

Ogólnie rzecz biorąc, osadzanie sprawdza się w przypadku stali walcowanej na gorąco. W przypadku stali walcowanej na zimno lub hartowanej podłoże jest zbyt sprężyste aby nastąpiło właściwe połączenie.

Mechanizmy powodujące powstanie zamocowania w stali:

 • zamocowanie siłą tarcia - działanie zaciskowe
 • połączenie kształtowe
 • stopienie - zgrzewanie
 • lutowanie

Gdy element mocujący jest wbijany w stal, wówczas w miejscu wbicia następuje elastyczne i plastyczne odkształcenie - przemieszczenie siły. Siły reakcji stali oddziałujące na element mocujący powodują powstanie zamocowania siłą tarcia (zaciskanie). Elementy mocujące, przeznaczone do zamocowania w stali mają radełkowany trzpień. Podczas procesu osadzania, uplastyczniona stal wpływa do rowków na trzpieniu elementu mocującego i w ten sposób powstaje połączenie kształtowe między elementem mocującym i podłożem. Ilość ciepła wytworzona w procesie osadzania jest wystarczająco duża (miejscowo nawet do +900ºC) aby spowodować częściowe zgrzanie elementu mocującego z materiałem podłoża. W strefach, gdzie temperatura jest niższa cynk ulega stapianiu i połączenie elementu mocującego z podłożem następuje poprzez lutowanie.

 

Beton - jest najpowszechniej stosowanym materiałem w budownictwie, a jednocześnie doskonale nadającym się do wykonywania mocowań metodą montażu bezpośredniego. O jego przydatności decyduje:

 • wytrzymałość betonu na ściskanie
 • wiek betonu
 • typ i rozmiar kruszywa zastosowanego w betonie
 • wymiarów elementu betonowego

Mechanizmy powodujące powstanie zamocowania w betonie.

Przy osadzaniu elementu mocującego w betonie, następuje miejscowe zagęszczenie betonu. Duża ilość ciepła powstała przy osadzaniu sprawia, że beton spieka się z materiałem elementu mocującego. Wytrzymałość tego spieczonego połączenia jest większa niż wytrzymałość połączenia siłami tarcia (przez zaciskanie) powstałymi w skutek wystąpienia sił reakcji betonu na element mocujący.

Spit to producent najwyższej jakości osadzaków prochowych oraz gazowych. Marki Plusa i SpitFire to najwyższa jakość tego typu sprzętu na świecie.

    

 

 

 

Jeżeli interesują Państwa ceny i dostępne akcesoria do urządzeń firmy Spit, prosimy o kontakt z naszym handlowcem pod nr tel. +48 793 297 299 lub z biurem handlowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.